Drón

Manapság kevés ember van a földön, akinek ne lenne valamilyen elképzelése arról, mi az a drón. De pontos meghatározást erre kevesen tudnak, már csak azért is, mert erről nincs konszenzus még Magyarországon belül sem. A köznyelv egyre inkább a több rotoros, tehát forgószárnyas pilóta nélküli repülő eszközt érti alatta. Álljanak itt a különböző típusok, hogy mindenki eldönthesse, mit ért drón alatt:

forgószárnyas repülő eszköz: úgy működik mint a helikopter, csak több propellere van. Az előnye, hogy nagyon könnyen vezérelhető és vezethető, kis helyről felszáll, és bármilyen feladatot rá lehet bízni.

merevszárnyú repülő eszköz: ezek kicsi repülőgépek. Ebből fakad a hátrányuk: nagy hely kell a felszálláshoz, és nem szeret megállni a levegőben, amíg a pilóta gondolkodik. Előnye a nagy hatótáv, a hosszú üzemidő.

Hibrid megoldások: próbálják az előző két kategória előnyeit összegyúrni, aminek egyenlőre az ára a hátránya.

Az én megfogalmazásomban azonban a drón attól lesz drón, hogy képes valamilyen szinten önállóan dolgozni. Egy GPS vevő segítségével útvonalat repül, automatikusan fényképez, automatikusan visszajön a felszálló pontra.

Egyéb elnevezések:

UAV: Unmanned Aerial Vehicle, pilóta nélküli repülő eszköz. Nemzetközi, főleg amerikai publikációkban a leggyakoribb. Gyenge pontja, hogy azért ezeknek az eszközöknek is van pilótája, csak épp nincs a fedélzeten,

UA: Unmanned Aircraft, pilóta nélküli repülő.

UAS: Unmanned Aircraft System, p.n.repülő rendszer: ezt használja az EU törvényhozása, mivel ebbe belefér maga a drón, a távirányító, a kamera, stb.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük